-5.5 C
Warszawa
niedziela, 5 lutego, 2023

Jak zdobyć uprawnienia na wózek widłowy?

- Reklama -
- Reklama -

Nieustannie rozwijająca się branża TSL (transport-spedycja-logistyka) szuka pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Gdy powstają nowe hale, magazyny i centra handlowe, potrzebne są osoby ze szczególnymi umiejętnościami w prowadzeniu wózków widłowych. Aby móc jednak podjąć tego typu pracę, należy ukończyć odpowiednie szkolenie. Kurs na wózki widłowe pomoże zdobyć uprawnienia na wózki widłowe niezbędne do wykonywania pracy.

Kurs na wózki widłowe – dlaczego przydatny?

Niezależnie od zawirowań na rynku pracy, specjaliści posiadający uprawnienia na wózki widłowe są zawsze potrzebni. Zawsze będą powstawać nowe centra handlowe, sklepy, a także inne tego typu obiekty, w których niezbędni są pracownicy z wyspecjalizowanymi kompetencjami. Z tego względu warto zrobić odpowiedni kurs, aby nie martwić się o swoją pozycję na rynku pracy.

Jeśli chcesz uzyskać pozwolenie na kierowanie na wózkiem widłowym, poznaj rodzaje uprawnień i zdobądź uprawnienia na wózki odpowiadające własnym potrzebom. 

Uprawnienia na wózki widłowe – odpowiednie szkolenie to podstawa

Starając się o zdobycie uprawnień na wózki widłowe, warto wiedzieć, z czym to się wiąże i od czego zacząć. Taki kurs może odbyć każda pełnoletnia osoba. Aby działać w zawodzie, potrzebny jest oczywiście nie tylko sam kurs, ale również certyfikat ukończenia z pozytywnym wynikiem. Uzyskanie takiego zaświadczenia jest możliwe po odbyciu całego kursu na wózki widłowe i zaliczeniu egzaminu przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Dlatego decydując się na szkolenie, należy sprawdzić, czy kończy się dokładnie tym egzaminem.

Jeśli rozważasz pracę za granicą, przydatny może okazać się również Certyfikat Europejski umożliwiający podjęcie pracy w zawodzie we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Ten rodzaj certyfikatu nie jest jednak potrzebny do pracy w kraju. 

Rodzaje uprawnień na wózki widłowe

Istnieją trzy rodzaje kursów na wózki widłowe, które można wybrać: I WJO, II WJO, III WJO. Niektóre z nich dają większe uprawnienia niż inne. Bez względu na wybór poziomu, wszystkie kursy podzielone są na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W trakcie części teoretycznej uzyskasz wiedzę dotyczącą rodzajów wózków widłowych, niebezpieczeństw wiążących się z pracą z wózkiem, a także częstotliwości przeprowadzania  przeglądów. Część praktyczna z kolei skupia się na umiejętnościach obsługi maszyny, przygotowując uczestników do pracy na hali czy w magazynie. Dowiedz się, czym różnią się kursy poszczególnych poziomów.

Uprawnienia na wózki widłowe I WJO

Kurs na wózki widłowe I WJO uprawnia do obsługi wózków jezdniowych, a także specjalizowanych. Jest to najwyższa kategoria uprawnień na wózek widłowy. A zatem pozwalaja również na obsługę maszyn z kategorii II WJO i III WJO. Z tego względu jest to chętnie wybierany kurs. Zazwyczaj trwa około 80h i jest zakończony egzaminem UDT. Ważność uprawnień w przypadku kursu I WJO to obecnie 5 lat.

Uprawnienia na wózki widłowe II WJO

Kategoria II WJO uprawnia do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z wykluczeniem wózków specjalizowanych. Ukończenie kursu i zdobycie certyfikatu pozwala również na pracę z maszynami z kategorii III WJO. Ten kurs trwa zwykle około 65h i także zakończony jest egzaminem UDT. Uprawnienia na wózki jezdniowe podnośnikowe z kategorii II WJO są ważne przez 10 lat.

Uprawnienia na wózek widłowy III WJO

Najniższa kategoria uprawnień na wózek widłowy III WJO pozwala na pracę z wózkami jezdniowymi i podnośnikowymi, gdy operator prowadzi przed sobą. Odbycie kursu trwa zazwyczaj około 40h, a uprawnienia po nim zdobyte są ważne przez 10 lat.

Jak zdobyć uprawnienia na wózki widłowe?

Jeśli mieszkasz na terenie województwa pomorskiego lub kujawsko-pomorskiego i chcesz odbyć kurs na wózki widłowe, poznaj ofertę kursnawozekwidlowy.pl! Organizujemy kursy zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Kliknij w link i sprawdź ofertę!

- Reklama -

Ostatnie artykuły

Jak zdobyć uprawnienia na wózek widłowy?

Nieustannie rozwijająca się branża TSL (transport-spedycja-logistyka) szuka pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Gdy powstają nowe hale, magazyny i centra handlowe, potrzebne są osoby ze szczególnymi...
- Reklama -

Kryptowaluty – jak wygląda obecna sytuacja na rynku?

Przewiduje się, że rynek kryptowalut obecnie jest warty ok. 2 bilionów dolarów. Samych wirtualnych walut jest bardzo dużo, a co roku ich...

Czym jest tulejowanie maszyn budowlanych? Tulejowanie otworów cena, tulejowanie koparek

Tulejowanie otworów w maszynach budowlanych jest metodą regeneracji ruchomych części maszyny, które uległy uszkodzeniu w wyniku nieregularnego smarowania. Eliminuje to w znacznym...

Czy po studiach inżynierskich łatwiej o pracę?

W Polsce, aby zdobyć tytuł inżyniera należy ukończyć studia pierwszego stopnia, które trwają, co najmniej 3,5 roku. W czasie ostatnich dwóch semestrów...

Zobacz też

Czym jest tulejowanie maszyn budowlanych? Tulejowanie otworów cena, tulejowanie koparek

Tulejowanie otworów w maszynach budowlanych jest metodą regeneracji ruchomych części maszyny, które uległy uszkodzeniu w wyniku nieregularnego smarowania. Eliminuje to w znacznym...

Czym jest zarządzanie aktywami?

Zarządzający majątkiem zaczyna od opracowania planu, który pozwoli utrzymać i powiększyć aktywa klienta, biorąc pod uwagę jego obecną sytuację finansową, cele finansowe...

Skargi konsumentów na nową politykę prywatności aplikacji WhatsApp

W poniedziałek spółka zależna Facebooka WhatsApp stanęła w obliczu lawiny skarg ze strony Europejskiej Organizacji Konsumentów (BEUC) i innych.

ErpBox – program do obsługi Allegro i nie tylko. Sprawdź możliwości!

Sprzedaż produktów online to duże wyzwanie, do czasu kiedy nie wypróbuje się ErpBox. Coraz większe grono sprzedawców, porzuca tradycyjne metody prowadzenia swojej...
- Reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here