Zarządzający majątkiem zaczyna od opracowania planu, który pozwoli utrzymać i powiększyć aktywa klienta, biorąc pod uwagę jego obecną sytuację finansową, cele finansowe oraz poziom ryzyka, z jakim klient jest w stanie sobie poradzić. Kiedy już stworzy podstawowy plan, powiernik spotyka się regularnie ze swoim podopiecznym, aby uaktualnić jego cele, przejrzeć i zbilansować jego portfel finansowy oraz ustalić, czy podopieczny potrzebuje dodatkowych usług. Podstawowym celem każdego wealth managera jest długoterminowe świadczenie usług na rzecz swojego klienta.
Doradca ds. zarządzania majątkiem lub wealth manager to zasadniczo doradca finansowy, który korzysta z szerokiego wachlarza dziedzin finansowych, w tym doradztwa finansowego i inwestycyjnego, planowania prawnego i majątkowego, księgowości, usług podatkowych oraz planowania emerytalnego, aby zarządzać majątkiem zamożnego klienta, który płaci zryczałtowaną opłatę za wszystkie te usługi. Praktyki zarządzania majątkiem różnią się w zależności od kraju; znajdziesz też różnice w zarządzaniu majątkiem na przykład w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Wiele bardzo zamożnych osób posiada płynne aktywa, które często są warte sześć lub siedem cyfr. Jeśli ich wartość netto wynosi co najmniej milion dolarów amerykańskich lub więcej, to w oczach amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd są oni akredytowanymi inwestorami. Jeśli spełniają ten warunek, mogą potrzebować nieco więcej niż tradycyjny doradca finansowy, by zadbać o swoje pieniądze. W zarządzaniu majątkiem konta powinny być otoczone uwagą i profesjonalną opieką, której naprawdę potrzebują.
Kluczowe punkty
- Wealth management to usługa doradztwa inwestycyjnego, w której wykorzystuje się różne usługi finansowe, aby zaspokoić potrzeby bardzo zamożnych klientów.
- Doradca ds. zarządzania majątkiem to profesjonalista wysokiego szczebla, który za opłatą zarządza majątkiem zamożnego klienta.
- Klienci o wysokiej wartości netto korzystają z holistycznego podejścia, w którym jeden zarządzający majątkiem koordynuje wszystkie usługi niezbędne do zarządzania aktywami klienta oraz dba o jego obecne i przyszłe potrzeby.
Zarządzanie majątkiem obejmuje więcej niż tylko doradztwo inwestycyjne, ponieważ może dotyczyć wszystkich obszarów życia finansowego danej osoby. Podstawowa zasada jest taka, że zamiast próbować łączyć porady i różne produkty od wielu profesjonalistów, bardzo zamożni klienci wolą bardziej holistyczne podejście, w którym jeden powiernik koordynuje wszystkie usługi potrzebne do zarządzania pieniędzmi klienta i planowania jego obecnych lub przyszłych potrzeb, a być może także potrzeb jego rodziny.
Chociaż korzystanie z usług zarządzania majątkiem opiera się na teorii, że powiernik lub przechowawca jest w stanie świadczyć usługi dla klienta w każdym obszarze finansowym, niektórzy powiernicy ograniczają się do konkretnych obszarów. Może to być oparte na ekspertyzie zarządzającego majątkiem w danej dziedzinie lub na głównym celu działalności, którą zarządzający majątkiem prowadzi.
W szczególnych przypadkach doradca ds. zarządzania majątkiem może również potrzebować pomocy innych ekspertów finansowych, jak również innych przedstawicieli klienta, takich jak prawnicy, księgowi, etc., aby opracować optymalną strategię, która przyniesie korzyści klientowi. Niektórzy wealth managerowie świadczą również usługi doradztwa bankowego lub filantropijnego.
Niektóre z usług oferowanych przez wealth managerów to między innymi: zarządzanie inwestycjami i doradztwo, w tym planowanie emerytalne, pomoc prawna, usługi księgowe i podatkowe, badania dotyczące ubezpieczeń zdrowotnych i świadczeń społecznych, planowanie darowizn na cele charytatywne i wreszcie pomoc przy zakładaniu lub sprzedaży firmy.
Doradcy zajmujący się zarządzaniem majątkiem potrzebują zamożnych klientów, ale nie wszyscy zamożni ludzie potrzebują doradcy zajmującego się zarządzaniem majątkiem. Te usługi są zazwyczaj odpowiednie dla zamożnych osób, które potrzebują szerokiego zakresu różnych usług.
Jeśli nie należysz do osób bardzo zamożnych lub nie masz zbyt wielu zaoszczędzonych pieniędzy, prawdopodobnie nie potrzebujesz doradcy ds. zarządzania majątkiem. Zamiast tego powinieneś skorzystać z usług doradcy finansowego lub inwestycyjnego, który pomoże Ci stworzyć strategię gromadzenia funduszy w czasie. Spójrz na to w ten sposób: doradca finansowy pomaga Ci powiększać Twoje aktywa, podczas gdy wealth manager pomaga Ci zarządzać aktywami, które już posiadasz.
Przykład zarządzania majątkiem
Na przykład osoby pracujące dla różnych firm inwestycyjnych mogą mieć większą wiedzę na temat strategii rynkowych, podczas gdy osoby pracujące dla dużych banków skupiają się na takich obszarach jak zarządzanie funduszami powierniczymi, dostępne opcje kredytowe, ogólne planowanie majątku czy różne opcje ubezpieczeniowe. Stanowiska te polegają głównie na konsultacjach z klientami, ponieważ ich głównym zadaniem jest dostarczanie niezbędnych wskazówek klientom korzystającym z usług wealth management.
Struktury biznesowe zarządzania aktywami
Wealth managerowie mogą być częścią małej lub dużej firmy, która ma jakiś związek z sektorem finansowym. W zależności od rodzaju firmy, stanowiska wealth manager mogą być różnie nazywane, np. konsultant finansowy lub doradca finansowy. Klient może korzystać z usług jednego wealth managera lub mieć dostęp do wielu członków zespołu, którzy zarządzają jego majątkiem.
Strategie menedżerów majątkowych
Zarządzający majątkiem zaczyna od opracowania planu, który pozwoli utrzymać i powiększyć aktywa klienta, biorąc pod uwagę jego obecną sytuację finansową, cele finansowe oraz poziom ryzyka, z jakim klient jest w stanie sobie poradzić. Kiedy już stworzy podstawowy plan, powiernik spotyka się regularnie ze swoim podopiecznym, aby uaktualnić jego cele, przejrzeć i zbilansować jego portfel finansowy oraz ustalić, czy podopieczny potrzebuje dodatkowych usług. Podstawowym celem każdego wealth managera jest świadczenie usług na rzecz swojego klienta przez całe jego życie.
Jak zarządzający majątkiem zarabiają pieniądze
Podobnie jak w przypadku większości doradców finansowych, dochody wealth managerów są pochodną wielkości aktywów, którymi zarządzają. Opłaty mogą się bardzo różnić w zależności od firmy świadczącej usługi wealth management, ale generalnie oscylują wokół 1%. Zarządzający majątkiem często pobierają jednak od bardzo zamożnych osób niższe opłaty.
Zarządzający majątkiem często walczą między sobą o “grube ryby”, które posiadają miliony, a nawet miliardy dolarów amerykańskich. Im więcej aktywów mają pod swoim zarządem, tym wyższa jest wartość opłaty, którą pobierają.
Według Bureau of Labor Statistics, średnie wynagrodzenie doradcy finansowego w 2018 roku wynosiło około 88 890 dolarów (annualizowane). Biorąc pod uwagę, że wealth managerowie oferują wiele usług i pracują z bardzo zamożnymi klientami, ich możliwości zarobkowe są również dość wysokie. Na przykład, jeśli oferują usługi klientowi, którego aktywa wynoszą 10 mln USD i pobierają opłatę w wysokości 0,5%, prowizja dla takiego klienta wyniesie 50 000 USD. Jeśli mają wielu klientów o wysokiej wartości netto, ich roczny dochód może bardzo łatwo osiągnąć sześciocyfrową kwotę.
Mali i duzi zarządzający majątkiem
Jeśli potrzebujesz skorzystać z usług wealth managera, masz wiele opcji do wyboru, w zależności od osobistych preferencji i potrzeb. Wiele osób decyduje się na współpracę z prywatnym zarządcą majątku, który może zapewnić im usługi dostosowane do ich potrzeb. Inni z kolei decydują się na korzystanie z usług działu wealth management dużej instytucji finansowej. Większość dużych banków posiada takie oddziały.
Na przykład, globalny dział zarządzania majątkiem i inwestycjami Bank of America wygenerował w pierwszym kwartale 2019 roku zysk w wysokości 4,8 mld USD i zysk netto w wysokości ponad 1 mld USD.
Wśród innych wielkich zarządzających majątkiem są z pewnością UBS, Royal Bank of Canada, Credit Suisse, Morgan Stanley i Wells Fargo. Badanie Scorpio Partnership przeprowadzone w 2018 roku wykazało, że 25 największych firm zarządzających majątkiem wygenerowało w 2017 roku 16,2 miliarda dolarów zysku.
Kwalifikacje Wealth Managera
Nie ma oficjalnych kwalifikacji, które są wymagane, aby zostać wealth managerem. Istnieją jednak pewne podstawowe wymagania, które musisz spełnić, by móc wykonywać niektóre aspekty tej pracy.
Choć nie jest to wymóg konieczny, większość wealth managerów ma wyższe wykształcenie w dziedzinie finansów, księgowości, matematyki lub ekonomii. Od Wealth Managerów oczekuje się sprzedaży i zakupu akcji, obligacji i innych produktów inwestycyjnych. Z tego powodu oczekuje się od nich zdania egzaminu Series 7, który można zdawać w Financial Industry Regulatory Authority (FINRA).