-1.9 C
Warszawa
piątek, 13 grudnia, 2024

Czy po studiach inżynierskich łatwiej o pracę?

- Reklama -
- Reklama -

W Polsce, aby zdobyć tytuł inżyniera należy ukończyć studia pierwszego stopnia, które trwają, co najmniej 3,5 roku. W czasie ostatnich dwóch semestrów nauki, student skupia się m.in. na przygotowaniu pracy dyplomowej, której obrona kończy się zdobyciem tytułu zawodowego inżyniera.

Tytuł inżyniera można zdobyć studiując w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. W trybie stacjonarnym studenci uczęszczają na zajęcia zazwyczaj od poniedziałku do piątku. Osoby które nie mogą sobie pozwolić na udział w kształceniu w dni powszednie, najczęściej wybierają studia w trybie niestacjonarnym. W tym trybie, studenci odbywają naukę w weekendy tj. soboty i niedziele, a niekiedy również w piątkowe popołudnia.

Wybierając studia, należy zapoznać się z programem studiów i profilem samej uczelni. Warto wybrać uczelnię, która posiada doświadczenie w ramach kształcenia na danym kierunku studiów, ewentualnie w ramach określonych dyscyplin naukowych. Należy także sprawdzić jakie zaplecze dydaktyczne dana uczelnia posiada. Niezwykle istotna jest również analiza sylwetek zawodowych/ naukowych kadry dydaktycznej zaangażowanej w proces kształcenia.

Przed wyborem uczelni warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań:

  • Czy uczelnia, którą planujemy wybrać posiada odpowiednie laboratoria i narzędzia do przeprowadzenia zajęć o charakterze praktycznym?
  • Czy sprzęt techniczny jest na odpowiednio wysokim poziomie?
  • Czy powierzchnia dydaktyczna, z której korzystają studenci w przynajmniej niewielkim stopniu odwzorowuje realne warunki przyszłego miejsca pracy?

Zdobycie wymarzonego tytułu inżyniera wymaga bez wątpienia poświęcenia sporej ilości czasu na naukę i nabycie umiejętności praktycznych. Warto jednak zdobyć dobre wykształcenie, ponieważ na rynku pracy wciąż brakuje wykwalifikowanych pracowników. Zarówno w Polsce jak i za granicą specjaliści z tytułem zawodowym inżyniera mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. Inżynierem można zostać już po 3,5 roku studiów, a inwestycja we własny rozwój z pewnością przyniesie korzyści podczas budowania kariery zawodowej.

Osoby zainteresowane chemią ogólną, chemią żywności, chemią kosmetyczną oraz inżynierią ochrony zdrowia i promocją powinny zapoznać się z ofertą Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie (https://wsiiz.pl).

- Reklama -

Ostatnie artykuły

Zobacz też

- Reklama -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj