Wyjaśniamy, czym są fundusze ETF, jak z nich korzystać i jak znaleźć najlepsze.
Fundusze ETF (lub fundusze notowane na giełdzie) to hybrydowe instrumenty inwestycyjne, które mogą oferować stosunkowo niskokosztową i efektywną podatkowo ekspozycję na różne klasy aktywów i strategie inwestycyjne. Podobnie jak tradycyjne fundusze inwestycyjne, większość funduszy ETF inwestuje w zdywersyfikowany portfel akcji i obligacji. W przeciwieństwie do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, ETF-y działają na giełdzie.
Większość funduszy ETF jest zarządzana pasywnie, co oznacza, że śledzą indeks. To powiedziawszy, rosnąca mniejszość z nich jest aktywnie zarządzana. Niezależnie od tego, czy śledzą indeks, czy dostarczają aktywną strategię, fundusze ETF mają zwykle niższe roczne wydatki w porównaniu z funduszami inwestycyjnymi. To powiedziawszy, ponieważ handlują jak akcjami, inwestorzy powinni uwzględnić koszty transakcji (prowizje, spready bid-ask itd.).
Fundusze ETF są często chwalone za ich efektywność podatkową w porównaniu z tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi. Istnieją dwa główne powody, dla których ETF są często bardziej efektywne podatkowo. Po pierwsze, większość funduszy ETF to fundusze indeksowe. A fundusze indeksowe, zwłaszcza fundusze indeksowe o dużej kapitalizacji lub fundusze indeksowe z całkowitym rynkiem, które są ważone kapitałem rynkowym, mają dość niskie obroty. Niski obrót oznacza mniejsze możliwości realizacji zysków w przypadku sprzedaży papierów wartościowych z portfela. Struktura ETF jest drugim, ważniejszym czynnikiem wpływającym na ich efektywność podatkową. Akcje ETF są tworzone i niszczone poprzez transakcje rzeczowe pomiędzy sponsorami ETF a specjalnym animatorem rynku znanym jako autoryzowany uczestnik. W związku z tym fundusze ETF zwykle nie muszą bezpośrednio sprzedawać pozycji ze swoich portfeli w celu realizacji wykupów, co chroni inwestorów przed dystrybucją zysków kapitałowych podlegających opodatkowaniu.
Inwestorzy powinni jednak mieć świadomość, że efektywność podatkowa nie oznacza zwolnienia z podatku. Podstawową zaletą ETF z perspektywy podatkowej jest to, że mogą one pozwolić inwestorom na odroczenie realizacji podatku od zysków kapitałowych. Inwestorzy w fundusze ETF nadal będą płacić podatki od regularnego podziału dochodu, a także będą płacić podatki od zysków kapitałowych, gdy sprzedadzą ETF za więcej, niż za niego zapłacili. Ponadto niektóre fundusze ETF będą dystrybuować zyski kapitałowe, chociaż są one zwykle rzadsze i mniejsze niż te, które generują ich odpowiednicy w funduszach wspólnego inwestowania.